Skip to content Skip to footer
Inicjatywa

Zaprojektuj Lasy Narodowe!

Mo偶esz wzi膮膰 udzia艂
w projektowaniu terytorum
Las贸w Narodowych na dwa sposoby,
poni偶ej sprawd藕 jak.

Z map膮

Przycisk poni偶ej "Zg艂o艣 przez map臋" przeniesie Ci臋 do mapy las贸w dla ca艂ej Polski. Masz na niej mo偶liwo艣膰 wyboru kilku podk艂ad贸w tematycznych (legenda po lewej stronie).

Spr贸buj odnale藕膰 interesuj膮cy Ci臋 obszar na mapie Polski. Ikonki lupek pozwol膮 Ci zmienia膰 odpowiednio skal臋 mapy.

Po zbli偶eniu mapy do widocznych granic wydziele艅 le艣nych, klikni臋cie w dowolnym miejscu otwiera okno "Informacja o obiekcie". Mo偶esz tutaj odczyta膰 informacje o wybranych wydzieleniach, sprawdzi膰 drzewostan oraz czy jest tam prowadzona wycinka.
Rozwijaj膮c poziomy pasek "Zg艂o艣 obszar do Las贸w Narodowych" pojawia nam si臋 opcja "Zaznacz obszar na mapie", kt贸ra przenosi nas do nowego okna, w kt贸rym b臋dziemy mogli bezpo艣rednio zaznaczy膰 interesuj膮cy nas obszar.

Zaznaczy膰 obszar mo偶esz dwojako:

  • zaznaczaj膮c po kolei poszczeg贸lne wydzielenie (ustawienie domy艣lne)
  • wybieraj膮c opcj臋 "zaznaczanie wielu obiekt贸w na raz (przez rysowanie)" - kwadracik w lewym dolnym rogu mapy. Przy tej funkcji zaznaczeniu podlegaj膮 wszystkie wydzielenia, kt贸rych dotkn膮艂 kursor oraz te wewn膮trz obrysu.

W trakcie zaznaczania, poni偶ej mapy, pokazuje si臋 spis adres贸w le艣nych wydziele艅. W razie potrzeby mo偶esz u偶y膰 opcji "Wyczy艣膰 zaznaczenie" i zaznaczy膰 od nowa.
Podaj sw贸j adres e-mail, aby艣my mogli mie膰 z Tob膮 kontakt. Mo偶esz r贸wnie偶 doda膰 opis wyja艣niaj膮cy Tw贸j wyb贸r.
Na koniec naci艣nij niebieski przycisk "Zg艂o艣 wybrane obszary". Dostaniesz potwierdzenie swojego zg艂oszenia.
W razie potrzeby, skorzystaj z naszej pomocy w okienku LIVE CHAT.

Bez mapy

Mo偶esz dokona膰 zg艂oszenia klikaj膮c przycisk 鈥瀦g艂o艣 las bez mapy".
Opisz zg艂oszony las przez u偶ycie tzw. adresu le艣nego, albo po prostu napisz w miar臋 dok艂adnie, gdzie on si臋 znajduje (np. w jakim nadle艣nictwie i le艣nictwie). Nie przejmuj si臋, nie musisz by膰 specjalist膮, my postaramy si臋 odnale藕膰 Tw贸j las na mapie; w razie w膮tpliwo艣ci skontaktujemy si臋 z Tob膮.

Mo偶esz zg艂asza膰 zar贸wno obszary obj臋te ju偶 nasz膮 wst臋pn膮 propozycj膮, jak i dowolny las poza tym obszarem. Wa偶ne, 偶eby by艂 na terytorium Polski (za lasy naszych s膮siad贸w nie odpowiadamy).

Twoje zg艂oszenie zostanie wprowadzone do bazy danych.

Informacje

Wst臋pna propozycja - Jak powsta艂a?

Zasady tworzenia wst臋pnej propozycji obszaru Las贸w Narodowych

Aby wyznaczy膰 na mapie polskich las贸w lasy narodowe (dalej opisywanych, jako 鈥濴N”) konieczne by艂o znalezienie najbardziej racjonalnego klucza wyboru.
Analizuj膮c doniesienia naukowe, postulaty przyrodnik贸w, potrzeby ochroniarskie i spo艂eczne, a tak偶e przes艂anki gospodarcze i finansowe doszli艣my do wniosku, 偶e optymalnym b臋dzie wyznaczenie LN na powierzchni oko艂o przynajmniej kilkunastu procent polskich las贸w, czyli powierzchni 1 do 2 mln ha.
Aby skutecznie wprowadzi膰 w 偶ycie tak膮 ide臋 nale偶a艂o przeanalizowa膰, jakie rodzaje las贸w najlepiej nadaj膮 si臋 do obj臋cia ich tak膮 form膮 zarz膮du. Maj膮c na wzgl臋dzie problemy legislacyjne, spo艂eczne i gospodarcze, postanowili艣my, 偶e powierzchnie LN b臋dziemy wyznacza膰 tylko na gruntach w zarz膮dzie PGL LP. Pr贸ba wprowadzenia LN na grunty w innym zarz膮dzie w naszej ocenie skutecznie uniemo偶liwi艂aby wprowadzenie tej idei w 偶ycie, gdy偶 w takim wypadku konieczne by艂y by negocjacje z bardzo wieloma interesariuszami maj膮cymi r贸偶ne cele, b臋d膮cych w rozmaity spos贸b umocowanymi prawnie. Wi膮za艂oby si臋 to z niedaj膮cymi si臋 unikn膮膰 problemami legislacyjnymi, nieko艅cz膮cymi si臋 uzgodnieniami i mo偶liw膮 niech臋ci膮 cz臋艣ci spo艂eczno艣ci, samorz膮d贸w czy innych podmiot贸w do takiej idei. Tego nie chcemy. Ponadto lasy gminne, komunalne, prywatne czy podobne w wielu przypadkach ju偶 funkcjonuj膮 w taki spos贸b, w jaki chcieliby艣my by funkcjonowa艂y lasy narodowe, tylko r贸偶nica jest w tym, 偶e lasy gminne, komunalne czy prywatne s膮 rozdrobnione i maj膮 ma艂膮 powierzchnie, a lasy narodowe b臋d膮 w wi臋kszo艣ci du偶ymi kompleksami le艣nymi. Skuteczniejsze wi臋c b臋dzie skupienie si臋 na lasach w zarz膮dzie LP gdy偶 ustalenia i negocjacje b臋d膮 dotyczy膰 tylko jednego podmiotu, b臋d膮cego dodatkowo podmiotem pa艅stwowym maj膮cy do spe艂nienia funkcje publiczne, o kt贸rych lepsze wyeksponowanie w gospodarce le艣nej zabiega projekt las贸w narodowych.

Za艂o偶yli艣my r贸wnie偶, 偶e do obszaru LN nie b臋dziemy w艂膮cza膰 las贸w le偶膮cych w istniej膮cych rezerwatach przyrody, gdy偶 uwa偶amy, 偶e ju偶 w tym momencie pe艂ni膮 funkcje, kt贸rych oczekujemy po lasach narodowych, a ponadto ich 艂膮czny obszar jest tak ma艂y, 偶e nie stanowi艂by istotnego wk艂adu w t膮 ide臋.

Kolejnym etapem by艂o stworzenie klucza wed艂ug, kt贸rego b臋dziemy kwalifikowa膰 dane obszary, jako LN. Klucz ten obj膮艂:

1. Nowe potencjalne parki narodowe oraz poszerzenia
istniej膮cych park贸w narodowych

Na pocz膮tku do LN w艂膮czyli艣my tereny, na temat kt贸rych od lat trwaj膮 dyskusje, co do obj臋cia ich ochron膮 w formie park贸w narodowych. Pos艂u偶yli艣my si臋 wi臋c istniej膮cymi projektami, wzmiankami z literatury, mapami z naniesionymi granicami park贸w i sugestiami os贸b zaanga偶owanych w prac臋 na rzecz powo艂ania poszczeg贸lnych park贸w. Tam, gdzie by艂y wzmianki o potrzebie powo艂ania parku, a nie by艂o zaprojektowanych granic pos艂u偶yli艣my si臋 najlepszymi z naszego punktu widzenia kryteriami poprowadzenia granic, bior膮c pod uwag臋 istniej膮ce przes艂anki przyrodnicze oraz postulaty ochronne (wyra偶ane przez naukowc贸w i organizacje pozarz膮dowe). Nie bez znaczenia by艂a r贸wnie偶 potrzeba uzupe艂nienia sieci polskich park贸w narodowych o krainy, w kt贸rych do tej pory nie powsta艂 偶aden park narodowy, przez to charakterystyka tych krain nie by艂a chroniona w postaci tej formy ochrony przyrody.
Najwa偶niejszym kryterium wg kt贸rego kierowali艣my si臋 w projektowaniu poszerze艅 istniej膮cych park贸w narodowych by艂y dane z literaturowe przedstawiaj膮ce takie propozycje poszerze艅. Gdy postulaty poszerzenia nie zawiera艂y projektu konkretnych granic, przy ich projektowaniu kierowali艣my si臋 przes艂ank膮 zapewnienia ochrony proces贸w ekologicznych na du偶膮 skal臋, co jest jednym z najwa偶niejszych kryteri贸w uznania obiektu za park narodowy wg klasyfikacji IUCN, przez co starali艣my si臋 z wielu opcji poprowadzenia granicy poszerzenia parku wybra膰 t膮, kt贸ra pozwala艂a na najwi臋ksze poszerzenie przy zachowaniu merytorycznych podstaw takiego dzia艂ania. Nast臋pnymi kryteriami by艂y: zapewnienie jak najwi臋kszej zwarto艣膰 obszar贸w (im mniej rozcz艂onkowany obszar parku, tym skuteczniejsza jest ochrona przyrody), mo偶liwo艣膰 poszerzenia (je艣li nie by艂o grunt贸w, kt贸re mo偶na by obj膮膰 racjonalnym poszerzeniem nie projektowano poszerzenia na si艂臋), oraz charakterystyczne granice (je艣li granic膮 danego kompleksu by艂a droga, rzeka, jezioro czy inna przeszkoda terenowa, a poszerzenie poza terenow膮 granice powodowa艂oby przerwanie ci膮g艂o艣ci obszaru- nie projektowano takiego poszerzenia).
Zdajemy sobie spraw臋, 偶e propozycje przez nas zebrane maj膮 charakter arbitralny i w gruncie rzeczy s膮 tylko zaproszeniem do dyskusji. Wzi臋cie pod uwag臋 wszystkich postulat贸w oznacza艂oby niemal dwukrotne zwi臋kszenie powierzchni park贸w narodowych w Polsce. Z drugiej jednak strony, w kontek艣cie LN nie stanowi to problemu, bo te obszary znajduj膮 si臋 najcz臋艣ciej na terenach obszar贸w siedliskowych NATURA 2000 i w zwi膮zku z tym i tak znalaz艂yby si臋 w ramach propozycji obszar贸w LN (patrz punkt 3). W ten spos贸b wyznaczono 鈥瀙rzyrodnicze skrzyd艂o” LN. Oczywi艣cie trzeba mie膰 na wzgl臋dzie, 偶e w艂膮czenie obszar贸w potencjalnych nowych park贸w narodowych i potencjalnych poszerze艅 istniej膮cych park贸w nie b臋dzie jednoznaczny z ustanowieniem tej formy ochrony, gdy偶 jest to w gestii innego prawa i innej ustawy. Nie jest te偶 w zamy艣le autor贸w by ustanowienie na tych obszarach LN by艂o alternatyw膮 dla powo艂ania nowego b膮d藕 poszerzenia istniej膮cego parku narodowego. LN na tych terenach sprawi艂yby, 偶e by艂y by one 鈥瀦abezpieczone” do czasu powo艂ania na nich docelowej formy ochrony przyrody (jest to szczeg贸lnie wa偶ne dla projekt贸w, w kt贸rych prace nad powo艂aniem b膮d藕 poszerzeniem park贸w s膮 zaawansowane i trwaj膮 od wielu lat). Nie zak艂adamy r贸wnie偶, i偶 wszystkie obszary wyznaczone w projekcie LN, jako nowe parki b膮d藕 poszerzenia park贸w musz膮 si臋 sta膰 w przysz艂o艣ci parkami narodowymi. Jest to sprawa na g艂臋bsz膮 dyskusje wykraczaj膮c膮 poza ramy omawianej tu idei.

2. Lasy, kt贸re wed艂ug nas powinny mie膰 wiod膮c膮 funkcj臋 spo艂eczn膮

Nast臋pnym krokiem by艂o wyznaczenie las贸w spo艂ecznych, kt贸re b臋d膮 pe艂ni膰 przede wszystkim funkcje spo艂eczne. Wyznaczenie tego typu obiekt贸w okaza艂o si臋 zadaniem do艣膰 skomplikowanym a weryfikacja danych obszar贸w, ich korekty oraz dodawanie do tej puli nowych obszar贸w nie mo偶na uzna膰 za proces w pe艂ni zako艅czony. Pierwsz膮 przes艂anka, kt贸r膮 brali艣my pod uwag臋 wyznaczaj膮c tego typu lasy by艂y doniesienia o sporach pomi臋dzy spo艂eczno艣ci膮 lokaln膮 a PGL LP dotycz膮c膮 potrzeby zmiany sposobu gospodarowania w terenach wa偶nych dla tej spo艂eczno艣ci. Zrobili艣my szerok膮 kwerend臋 obejmuj膮cy artyku艂y prasowe i inne doniesienia medialne, wpisy w portalach spo艂eczno艣ciowych, czy osobiste rozmowy (telefoniczne b膮d藕 wymiana maili). W ten spos贸b uda艂o si臋 wy艂owi膰 wa偶ne dla idei obszary. Z tego powodu bior膮c pod uwag臋 takie kryteria jak odleg艂o艣膰 od miasta, zwarto艣膰 obszaru, walory przyrodnicze (pokrycie formami ochrony przyrody jak park krajobrazowy czy N2000) oraz cz臋sto艣膰 odwiedzania danego kompleksu przez spo艂eczno艣膰 (mierzon膮 za pomoc膮 ograniczonych wywiad贸w z przedstawicielami cz臋艣ci miejscowo艣ci) wyznaczono obszar w lasach wok贸艂 wszystkich miast wojew贸dzkich, wok贸艂 wszystkich miast powy偶ej 100 tys. mieszka艅c贸w i wok贸艂 najwi臋kszych z miast poni偶ej 100 tys. mieszka艅c贸w (Grudzi膮dz, Jaworzno, Legnica, S艂upsk).
Przes艂ankami za u偶yciem takiego klucza by艂o przekonanie, 偶e w艂a艣nie mieszka艅cy tych najwi臋kszych miast b臋d膮 najbardziej zainteresowani by lasy wok贸艂 ich miast lepiej pe艂ni艂y funkcje spo艂eczn膮 i odpowiada艂y ich oczekiwaniom. Oczywi艣cie trzeba mie膰 na wzgl臋dzie, 偶e prawdopodobnie nie byli艣my w stanie dostrzec wszystkich las贸w, kt贸re s膮 wa偶ne dla danej spo艂eczno艣ci, gdy偶 kryteria, kt贸rymi si臋 pos艂ugiwali艣my by艂y z konieczno艣ci ograniczone i nie bra艂y pod uwag臋 np. ma艂ych miasteczek gdzie mieszka艅cy nie zgadzaj膮 si臋 na aktualnie obowi膮zuj膮cy model gospodarowania lasami, ale nie wyra偶aj膮 tego g艂o艣no, przez co brak jest jakichkolwiek doniesie艅 prasowych. Z tego zreszt膮 wzgl臋du postanowili艣my uruchomi膰 og贸lnodost臋pn膮 platform臋, na kt贸rej ka偶dy zainteresowany mo偶e zaznaczy膰 wa偶ny dla niego las w celu w艂膮czenia go do LN, oraz poinformowa膰 szeroko o takiej mo偶liwo艣ci. Tak wi臋c proces kwalifikacji las贸w do tej kategorii wci膮偶 trwa.

3. Lasy, kt贸re powinny si臋 znale藕膰 w projekcie las贸w narodowych ze wzgl臋du na to, 偶e ju偶 s膮 predystynowane do pe艂nienia g艂贸wnie funkcji przyrodniczych i spo艂ecznych, cho膰 p贸ki co ich rola jest zmarginalizowana, czyli lasy w sieci NATURA 2000, lasy le艣nych kompleks贸w promocyjnych, czy lasy, kt贸re w systemie certyfikacji fsc maj膮 status HCVF, czyli las贸w o szczeg贸lnych walorach przyrodniczych.

Kolejn膮 grup膮 las贸w, co do kt贸rych uwa偶amy, 偶e powinny si臋 znale藕膰 w艣r贸d las贸w narodowych s膮 lasy, w kt贸rych zasadna b臋dzie zmiana sposobu gospodarowania w celu postawienia na pierwszy plan funkcji pozaprodukcyjnych. S膮 to lasy, kt贸rych szczeg贸lna rola zosta艂a wyeksponowana w ramach przy艂膮czenia do r贸偶nych, do tej pory niesp贸jnych z sob膮 system贸w. Nale偶膮 do nich lasy w sieci NATURA 2000 w obszarach siedliskowych (gdy偶 idea dotyczy las贸w, a te s膮 chronione w艂a艣nie w tego rodzaju obszarach), obecno艣膰 danego lasu w le艣nym kompleksie promocyjnym (byty powo艂ane przez lasy pa艅stwowe, jako obszary o wzorcowej gospodarce le艣nej), czy uznanie danego lasu za HCVF (high conservation value forests), czyli lasy o szczeg贸lnych walorach przyrodniczych w systemie certyfikacji las贸w fsc. W ten spos贸b lasy narodowe z艂膮cz膮 te do tej pory r贸偶ne byty i uwypukl膮 ich pozaprodukcyjne funkcje, kt贸re by艂y do tej pory marginalizowane przez funkcj臋 produkcyjn膮. W efekcie tych prac otrzymali艣my sie膰 LN na powierzchni ca艂ego kraju obejmuj膮c膮 ok. 20% polskich las贸w. Wa偶n膮 uwag膮 jest, 偶e grupy LN s膮 zbiorami roz艂膮cznymi i nie nachodz膮 na siebie, co pozwala na unikni臋cie b艂臋du podw贸jnego sumowania powierzchni danych obszar贸w.
Procesu wyznaczania docelowego obszaru LN nie mo偶na uzna膰 za zako艅czony, gdy偶 wymaga on oczywi艣cie szerokich konsultacji, ewentualnych korekt poszczeg贸lnych obszar贸w, a pewnie czasem dodania nowych las贸w i usuni臋cia z nich ju偶 wyznaczonych. Nie mo偶na oczekiwa膰, by przy tak du偶ym obszarze dzia艂ania nie pope艂ni膰 偶adnych b艂臋d贸w, ale zak艂adamy, 偶e g艂贸wny zr膮b planowanego obszaru zosta艂 wyznaczony dobrze, wed艂ug w艂a艣ciwych kryteri贸w.聽

Podsumowanie

Niemniej jednak oczekujemy konstruktywnej krytyki i jeste艣my otwarci na merytoryczne korekty. Nale偶y jednak pami臋ta膰, 偶e kryteria wyznaczania LN nie s膮 ani wy艂膮cznie przyrodnicze, ani wy艂膮cznie spo艂eczne ani te偶 wy艂膮cznie gospodarcze i cz臋sto dotycz膮 pozanaukowego spojrzenia na las, jako na dobro pozamaterialne, wobec tego idea ta nie mo偶e spe艂nia膰 wymaga艅 tylko i wy艂膮cznie jednej grupy interesariuszy. Jednak偶e wszyscy razem jeste艣my w stanie uczyni膰 t臋 ide臋 lepsz膮 i wprowadzi膰 j膮 w 偶ycie, co pozwoli na spe艂nienie oczekiwa艅 wi臋kszo艣ci zainteresowanych.